شیر برقی چیست؟

شیر برقی

شیر برقی چیست ؟

شیر برقی دستگاهی الکترومکانیکی است که در آن بوبین از یک جریان الکتریکی برای تولید میدان مغناطیسی استفاده کرده و باعث یک مکانیسم برای به حرکت در آمدن اسپول داخل شیر برای باز و بسته شدن آن می شود.

انواع شیر برقی

  1.   اوپن NO: به نوعی گفته می شود که شیر در حالت عادی باز و جریان در آن برقرار است و وقتی برق به بوبین شیر برقی بدهیم جریان بسته می شود.
  2. کلوز NC: به شیری گفته می شود که شیر در حالت عادی بسته و جریان در آن برقرار نیست و وقتی برق به بوبین  شیر برقی بدهیم جریان باز می شود.

شیر برقی از نظر پورت ورود و خروج نیز به دو دسته تقسیم می شود.

  •  2/2 : منظور از 2/2 تعداد راه های ورود و خروج است که در این نوع یک خروج و یک ورود داریم. این نوع شیر ها در بازار به دو صورت اوپن یا باز و کلوز یا بسته هستند.
  • 3/2 : منظور از 3/2 تعداد راه های ورود و خروج است که در این نوع یک ورود و دو خروج داریم , خروجی دوم برای وقتی است که جریان قطع است و ما می خواهیم جریال باد یا سیال در شلنگ نماند و به بیرون هدایت شود. این نوع شیر ها همیشه اوپن یا باز هستند.

موارد استفاده از شیربرقی

 شیر برقی برای موارد مختلف استفاده میشود برخی از این موارد عبارتند از : باد (پنوماتیک) , آب , گاز , بخار , اسید , روغن , بنزین , گازوئیل , نفت و … بوبین شیر برقی هم در انواع ولتاژها وجود دارد 12 و 24 و 48 و 110 و 220 ولت هم AC و هم DC و همچنین می توان برای کنترل زمان باز و بسته شدن شیر برقی به آن تایمر هم اضافه کرد که برای موارد آبیاری هوشمند و تخلیه کمپرسور هوا و … استفاده می شود.

 

مقاله پیشنهادی:

سه نظام دستگاه تراش

tak-admin
ارسال دیدگاه