تعمیر قطعات مکانیکی ماشین الات سی ان سی

درست مانند هر دستگاه یا ماشین دیگری، دستگاه‌های CNC نیز مستعد خراب شدن هستند و با گذشت زمان به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند. مسدود شدن فیلترها در اثر گرد و غبار یا هر وسیله دیگری، خرابی‌های جزئی و سایر موارد، نیاز به تعمیرات دستگاه CNC را بیشتر می‌کند. در صورت عدم توجه به تعمیرات و خرابی دستگاه سی ان سی، شاهد از کار افتادن این دستگاه‌ها خواهیم بود. بنابراین اقدامات لازم برای تعمیر دستگاه باید به‌موقع انجام شود تا از آسیب‌های جبران‌ناپذیر جلوگیری کنیم.

اهمیت تعمیرات به موقع قطعات مکانیکی دستگاه CNC

ماشین‌های سی ان سی به‌طور منظم نیاز به روغن‌کاری و تمیزکاری دارند. عدم توجه به این موضوع منجر به تجمع خاک و زباله می‌شود. قطعات مکانیکی این دستگاه نیز ممکن است که در اثر همین موضوع دچار خرابی شده و به تعمیر نیاز داشته باشند، یا بر اثر نفوذ براده ممکن است قطعاتی مانند بال اسکرو، ریل و واگن و کاور آکاردئونی مشکل پیدا کنند یا ساچمه‌های آنها آسیب ببینند یا تخلیه شود که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند.

همانطور که می‌دانید دستگاه CNC، دستگاهی فوق‌العاده پیچیده است که شامل قطعات مکانیکی متعددی می‌شود. ارتعاش دستگاه یکی از مواردی است که آسیب جدی به قطعات مکانیکی وارد می‌کند. این معضل حتی روی دقت کار دستگاه تاثیر گذاشته و کیفیت قطعه کار پردازش شده را پایین می‌آورد. خرابی قطعات مکانیکی دستگاه سبب کاهش سرعت و ضعف در عملکرد دستگاه سی ان سی می‌شود. به همین دلیل است که رفع خرابی قطعات مکانیکی را باید در اولویت قرار داد.

ماشین‌های سی ان سی هر قدر که سریع و کارآمد باشند، با گذشت زمان دچار خرابی می‌شوند. به همین خاطر است که این دستگاه‌های مهم مانند هر ابزار و دستگاه دیگری به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. از طرفی این امکان وجود دارد که به‌طور ناخواسته به این دستگاه‌ها آسیب وارد شود. بنابراین برای حفظ عملکرد مطلوب این دستگاه باید اقدامات لازم صورت بگیرد. ما چندین مورد از رایج‌ترین خرابی‌های دستگاه سی ان سی را که ممکن است به قطعات مکانیکی آسیب بزند مورد بررسی قرار داده و راهکارهای تعمیر آن را مطرح خواهیم کرد.

Spindle
Spindle

اسپیندل یک عامل تخریب قطعات مکانیکی دستگاه CNC

اسپیندل قلب دستگاه سی ان سی به حساب می‌آید. این قطعه حیاتی که در کنترل اپراتور قرار دارد، به‌سرعت به تعداد دور 60000 در دقیقه می‌رسد. با توجه به‌سرعت فوق‌العاده بالای چرخش این موتور، نیاز به تعمیرات دستگاه CNC به‌خصوص تعمیرات اسپیندل الزامی است. علاوه بر آن خرابی اسپیندل یا بستن ابزار اشتباه روی آن یا برنامه دهی اشتباه به دستگاه علاوه بر آسیب به قطعه میتواند به میز دستگاه CNC یا سایر قطعات مکانیکی آسیب بزند که مستلزم تعمیر و ساخت یا تعویض قطعات مکانیکی می باشد.

اسپیندل موتورها به روغن کاری نیاز دارد و خرابی آن ممکن است در اثر آلودگی مایع خنک کننده اتفاق بیفتد. به هر حال توجه به قلب دستگاه سی ان سی از اهمیت بالایی برخوردار است و بروز هر گونه خرابی، سبب خوابیدن کار می‌شود. پس تعمیرات اسپیندل دستگاه سی ان سی علاوه بر جلوگیری از آسیب دهی به قطعات مکانیکی با 2 هدف اصلی صورت می‌گیرد:

  • به حداقل رساندن زمان خرابی : هنگامی که اسپیندل از کار می‌افتد، دستگاه با مشکلات عملیاتی جدی مواجه می‌شود. حتی این احتمال وجود دارد که ماشین CNC کاملاً غیرفعال شود. بنابراین اگر قصد ندارید که متحمل ضرر و زیان شوید، بهتر است تعمیر این قطعه را در اولویت قرار دهید.
  • هزینه‌های عملیاتی کمتر : خرابی اسپیندل بلافاصله مشخص نمی‌شود و تشخیص خرابی آن چندان ساده نیست. با این حال هر گونه خرابی این قطعه سبب کاهش راندمان تولید خواهد شد. تعمیر قطعه اسپیندل چرخه تولید را به بازدهی اولیه برمی‌گرداند.

خرابی سروو موتور و تاثیر بر قطعات مکانیکی دستگاه CNC

موتور سروو یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه سی ان سی به شمار می‌آید که موقعیت‌یابی دقیق را قطعه کار انجام می‌دهد. این قطعه مهم ممکن است با گذشت زمان دچار خرابی شود. سیم پیچ‌های این قطعه به شدت در معرض ساییدگی و خرابی قرار دارد.

تعمیر این قطعه شامل فرآیندی 7 مرحله می‌شود. در این فرایند مواردی همچون دقت یا سرعت چرخش، موقعیت یابی دقیق، کنترل مدارها و غیره مورد ارزیابی قرار گرفته و هر گونه خرابی در این قطعه برطرف می‌شود. تعمیرات دستگاه CNC و قطعه سروو سبب افزایش دقت تولید قطعات خواهد شد. خرابی سروو موتور و عدم دستور دهی دقیق به میزهای دستگاه نیز می تواند سبب آسیب به قطعات مکانیکی دستگاه CNC علی الخصوص میز دستگاه CNC می باشد.

کلام آخر 

دستگاه CNC ، ماشینی به شدت پیچیده و حساس است که حتی کوچکترین خرابی در آن، عواقب جبران‌ناپذیر را به دنبال خواهد داشت. تعمیرات دستگاه CNC در دوره‌های منظم و سرویس آن مانع از خوابیدن کار می‌شود. روغن کاری، تعویض فیلترها، تعمیر اسپیندل و سایر قطعات مهم از جمله مواردی است که باید در اولویت قرار داد. با تعمیر این دستگاه کارایی و بازدهی آن همچون روز اول باقی می‌ماند و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف برای راه اندازی مجدد این دستگاه نخواهد بود.

tak-admin
ارسال دیدگاه