انواع پولی یا به اصطلاح فولی

انواع پولی یا به اصطلاح فولی

انواع پولی یا به اصطلاح فولی

در توضیح انواع پولی یا به اصطلاح فولی، با در نظر گرفتن انواع زیاد تسمه‌های موجود در بازار ایران، تنوع پولی‌ها (یا در گفتارعامیانه فولی) بسیار زیاد است، به عنوان مثال می‌توانیم به فولی تایمینگ، فولی V شکل یا فولی تسمه پروانه، فولی XL، فولی MXL، فولی تسمه دایره‌ای و … اشاره نمود.

یکی از ساده‌ترین نوع پولی شامل یک رینگ شیاردار با مقطع V شکل یا O شکل یا رینگ تخت است، که معمولا با تسمه‌های لاستیکی برای انتقال قدرت از موتور به بار، به کار گرفته می‌شود. از مواردی که این نوع پولی و تسمه کاربرد داشته می‌توان به انواع ماشین‌های سی ان سی (cnc)، کانوایرهای انتقال ورق کارتن، جمع کن محصول در دستگاه برش و دوخت کیسه پلاستیک، موتور اصلی اکسترودرها و موارد بسیار دیگر در صنعت اشاره کرد.

فولی ساده

پولی تایم ساده از ابتدایی‌ترین نوع پولی است که شامل یک رینگ شیاردار است که برای نگه داشتن تسمه ازآن استفاده می‌شود. این شیار یا خط بیشتر مواقع به صورت v شکل، به صورت نیم دایره یا در بعضی مواقع به صورت صاف است که در بازار برای هر کدام از نوع پولی، تسمه تایم کاملا مناسب طراحی می‌شود. پولی تایم ساده در نوع و میزان قیمت هم مناسب است و در بازار امروز اقتصادی و به صرفه است البته این سادگی یک عیب هم دارد و آن اینکه باعث سر خوردن تسمه در فشار یا دمای بالا می‌شود.

فولی تایمینگ

نوع پیشرفته پولی از نوع پولی تایمینگ است که این نوع دندانه‌دار بوده و طرز کار آن به این صورت است که نسبت دور یکسان و ثابتی، بین موتور و بار وارد شده، ایجاد می‌شود. لازم به یادآوری است که برای این نوع پولی از تسمه دندانه‌دار هم استفاده می‌شود.

معرفی فولی تسمه

یکی از سیستم های انتقال قدرت، تسمه و پولی یا در اصطلاح عامیانه فولی تسمه هستند. این سیستم یکی از ساده ترین و ارزان ترین سیستم انتقال قدرت بوده که به راحتی قابل راه اندازی و بسیار کم هزینه است. در این سیستم ، پولی ها با توجه به گام آنها به دو قسمت اصلی تقسیم می شود. ، متریک و اینچی هر کدام از این دو  شاخه  به چند زیر شاخه دیگر تقسیم می شود. برای مثال پولی های متریک به دسته  اچ تی دی ام و تی تقسیم می شود. همچنین در دسته اینچی پولی های سری H، L، XL، MXL هستند که با توجه به نیاز می توان محصول مورد نظر را انتخاب کرد. یک نکته هم حائز اهمیت است که آن این است که برای هر سری پولی می‌بایست از همان سری تسمه انتخاب کرد. (پولی و تسمه باید از یک مدل باشند)

یکی از تفاوت های عمده پولی های متریک و اینچی، گام آن ها است. در پولی های متریک، گام هر سری از پولی‌ها متفاوت بوده و در ابتدای سری آن نوشته می‌شود برای مثال در سری M با  کد (5M) به این معنی است که این پولی از سری ام بوده و گام آن 5 است. در سری های M و T که از نوع پولی‌های متریک هستند، گام به این صورت است. اما در پولی های اینچی، هر سری از پولی‌ها گام مشخصی دارند. برای مثال در سری H گام 12.7 ، در سری L 9.5 ، در XL 5.08 و در MXL گام 2.032 میلیمتر است.

3 فاکتور مهم در انتخاب و خرید پولی و تسمه

جنس:

در انتخاب پولی باید جنس پولی انتخاب کرد که عموما پولی های صنعتی از جنس آلومینیوم، چدن و آهن هستند.

تعداد دندانه :

تعداد دندانه ها یکی از مشخصه های دیگری است که می‌بایست به آن توجه کرد.

عرض تسمه:

عرض تسمه یکی دیگر از مشخصه های مهم در انتخاب پولی و تسمه متناسب با آن است. در پولی های سری H عرض تسمه هر مدل مشخص بوده و مقدار ثابتی دارد. برای مثال در H75 عرض تسمه 19 میلیمتر، در (H100) 25 میلیمتر، در (H150) 46 میلیمتر در (H200) 50 میلیمتر و در (H300) عرض تسمه 76 میلیمتر است. همانطور  که قبل تر هم به آن اشاره کردم، گام این سری پولی همگی 12.7 میلیمتر است.

در سری L که همه مدل های آن گام 9.5 میلیمتری دارند، در سه مدل در سایت ما عرضه شده است. در مدل (L056) عرض تسمه 12 میلیمتر، در (L075) عرض آن 19 میلیمتر و در (L100) 25 میلیمتر است.

همچنین در سریXL در مدل (037) عرض تسمه 9 میلیمتر، در مدل(064)  16 میلیمتر و مدل (094) عرض تسمه 24 میلیمتری دارد.

و درنهایت در سری MXL عرض تسمه آن 6 میلیمتر است.

سایر نکات برای انتخاب صحیح پولی و تسمه

تسمه ها باید متناسب پولی انتخاب شود.

در سیستم های انتقال قدرت که دقت بالایی نیاز است، باید پولی با گام کوچکتر انتخاب کرد.

هرچه عرض تسمه بیشتر باشد، انتقال قدرت با نیروی بیشتری انجام می‌شود.

برای افزایش قدرت در این نوع سیستم، پولی بزرگ تر را بر روی موتور نصب می‌کنند و برای افزایش سرعت پولی کوچک تر را بر روی موتور نصب می‌کنند.

پولی های تهیه شده عموما خام هستند و به این معنی است که سوراخ نشده اند. ولی سنتر آن مشخص شده است و به کمک تراشکار ماهر باید در آن سوراخ ایجاد شود.

همانطور که گفته شد عموم پولی ها دارای سوراخ نیستند ولی سری (GT2) که عموما در دستگاه پرینتر سه‌بعدی و یا کار های بسیار دقیق به‌کار می‌روند خام نبوده و دارای سوراخ هستند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تسمه های این سری پولی از نوع دندانه گرد است.

تسمه ها به دو صورت به فروش می‌رسند، به صورت محیطی و متری. این محصولات براساس سری و عرض را می توان بر اساس محیط و یا متراژ مورد نظر تهیه نمود. همچنین می توان تسمه‌های متری را در اندازه مورد نیاز اپارات کرد و در پولی مناسب  با آن استفاده کرد.

در انتخاب نوع تسمه و پولی به این مشخصه ها نیز باید دقت کرد:

مدل پولی و تسمه

فلنج دار بودن پولی

نسبت تبدیل گشتاور و سرعت

نوع تسمه که باز یا بسته است

فاصله مرکز تا مرکز پولی

تعداد دندانه های پولی کوچک و بزرگ

 

 

tak-admin
ارسال دیدگاه